8 Mayıs 2013 Çarşamba

İki yaş çocuğunun ince motor kas gelişimi-1

Bu zamana kadar hiç böyle bir araştırma yapmamıştım. Ta ki, Efe'nin bu yönde eksik olduğunu görene kadar. Seviniyordum evde hiç kitap yırtılmadı diye, şimdi zorla kağıt yırttırmaya çalışıyorum. Ama baktım zorla olacak işler değil, cazip hale getireyim oyuna dönüştüreyim dedim.
Doğası gereği zaten birşeyi yap dedinmi yapmaz çocuklar. Bir amacı bir mantığı olması lazım bence. Eğlenceli hale getirmek lazım. Şöyle bir örnek:
Bana göre Efe asla oyuncaklarını toplamaz kimse de toplatamazdı. Ta ki, öğretmeniyle topladığını görene kadar. Şarkı eşliğinde topluyor gayet güzel.
"Efe oyuncaklarını toplayalım mı kutuya atalım?"
"Hayır istemiyorum anne yapsın."
"Şimdi herşey oyuncak kutusuna kutusuna(şarkı ile)"
Ve mutlu son Efe şarkı söyleyerek yapar.
Her çocuk farklı karakterde ve hepsinin bir çözüm noktası var bence.
Peki asıl konu ince motor kas gelişimi için çalışmalar olunca nasıl oluyor, onları da yazayım dedim:
1) kağıt yırtma çalışmaları
Evdeki gazete ve dergileri yırttırabilir hatta bunlarla bir resmin içini yapıştırarak doldurabilirsiniz. Biz, top yapma yöntemini seçtik. Anneannemiz buldu bunu da:) Baktık ki yırtmıyor, " hadi bunu kartopu yap at" şeklinde yönerge verdik. Hem kağıdı yırtmış hem de avuç içinde sıkmış oldu.
2) Oyun hamuru
En fazla beş dakika oynar bırakır hamurları. Ben de evdeki oyuncak hayvan figürlerine yem yaptım. Elimde yuvarladığım minik toplar yemek oldu hayvanlara. Aynısını ondan da yapmasını istedim. Ve ne kadar güçlü olduğunu görmek adına hamuru avuç içinde sıkmasını sağladım:)
Hamuru küçük parçalara ayırıp bir şeyin içine yerleştirmesi de bayağı oyalayabiliyor.
3) Maşa çalışması
Kesme şekerleri bir kaptan diğerine maşa yardımıyla geçirmeyi çok sevdi. Değişik geldi belki de. Oyun hamurundan yaptığım küçük topları da maşa yardımıyla taşımasını sağladım. Belki de hamur oyunları içinde en sevdiği buydu.
4) İp geçirme çalışmaları
Önce makaralarla başladık işe. Bir yandan ipe geçirirken, renk, sayı gibi kavramları öğrenebilir minikler. Şimdilerde ise bu makaraları renklerine göre gruplayıp kule yapıyor Efe. Bu makaraları mothercareden almıştım indirim zamanı.
Geçenlerde ise, Melissa&Doug' ın ahşap ip geçirme setini aldım. Daha yeni olmasına rağmen çok kötü değil arası Efe'nin bununla:)
5) su aktarma
Tek bıkmadığımız oyun bu heralde... Saatlerce kaptan kaba su aktarabilir hatta onlarla yeni karışımlar yapabilir.
6) Djeco Vehicles oyunu. Bir çeşit puzzle olan bu oyun aslında parçaları çevirerek takmaya yönelik olduğu için tam şu anda amacıma göre. Dört tane araç var ve bu araçların tekerleri çevirilerek takılıyor. Tamiri bittikten sonra arabalarla oynamak keyifli gelebilir.
7) Playskool patates kafa oyunu. " bu oyuncağı kaldır istemiyorum" ile başlayan cümleden sonrasını tahmin edin siz... Aslında sevimli eğlenceli ve yaratıcı bir oyuncak. Ama Efe sevmedi. Parçaları yerine takıp çıkartmak tam onun ihtiyacına göre ama olmayınca olmuyor işte:)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder